„Ahol az egészség és a gondoskodás az új családtag. Széleskörű ellátás akár az Ön otthonában.”

E-mail címünk:

info@medichome.hu

Telefonszámunk:

+36-30/594-4545

Címünk:

1119 Budapest, Újházy utca 12.

Miért fontos a rendezvénybiztosítás?

A rendezvények szervezése számtalan kihívást és feladatot rejt magában. Az egyik legfontosabb ezek közül a megfelelő egészségügyi biztosítás megszervezése. Ez nemcsak a résztvevők biztonságát garantálja, de a szervezőket is megvédi az esetleges hosszas jogi procedúrától és büntetésektől. A rendezvényhelyszínek egészségügyi szempontból történő biztosítása, ma nem kapja meg az őt megillető figyelmet. Sokszor pénzügyi vagy egyéb megfontolásokból nem gondoskodnak kellőképpen egy-egy esemény egészségügyi biztonságáról, de számos esetben előfordul, hogy a szervező nem is tud a rá vonatkozó jogszabályi előírásokról. Az egészségügyi biztosítás szintjét több összetevő határozza meg, de a legfontosabb a rendezvényen résztvevők száma. Rendezvényeken bármikor kialakulhatnak olyan helyzetek, ami azonnali mentő vagy akár orvos beavatkozását igénylik. Ahol sok ember gyűlik össze a balesetek, rosszullétek kockázata automatikusan megnő, legyen az szívroham, csonttörés, hőguta vagy alacsony vércukorszint, vészhelyzetben gyakran perceken múlik az élet. Mivel emberéletekről van szó a balesetmegelőzési és biztonsági szempontok elsődlegesek minden rendezvény lebonyolításánál.

Milyen rendezvényekre kell egészségügyi biztosítást kötni?

A rendezvényszervező felelőssége és feladata, hogy megfelelő minősítésű és számú mentőegységet rendeljen! Fontos tudni, hogy a biztosítás kötelező jellege mellett a szervezők saját döntésük alapján is köthetnek egészségügyi biztosítást kisebb rendezvényekre is, ahol ez a törvény szerint nem kötelező. Ennek jogi kereteit az 5/2006. (II. 7.) EüM rendelet és a 215/2004 korm. rendelet szabályozza, amely meghatározza azt is, hogy az egészségügyi személyzet kötelező biztosításán felül mikor szükséges mentőautó igénybevétele. Fontos tudni, hogy a rendezvényen jelenlévő mentőegységek nem hagyhatják el a rendezvény területét.

A sportrendezvényen, zenés rendezvényeken és a szabadidős eseményeken a szervező a rendeletben foglaltak szerint köteles sürgősségi egészségügyi ellátásról gondoskodni.

 

A szervező mozgóőrséget köteles biztosítani:

  1. a) az autó-motor, ejtőernyős, labdarúgó első osztályú, lovas, motorcsónak, repülő sportágak sportrendezvényein;
  2. b) olyan sportrendezvényen és szabadidős eseményen, ahol a résztvevők száma az ötszáz főt várhatóan meghaladja, valamint azoknak a sportágaknak a sportrendezvényein és szabadidősport eseményein, melyekben fokozott a sérülésveszély.
  3. c) minden olyan rendezvény, ahol a résztvevők száma előre láthatólag 1000 fő feletti
  4. d) ha a várhatóan tömeges részvétellel és fokozott fizikai igénybevétellel járó szabadidősport eseményen, vagy a szabadidősport eseményen való részvétel során a küzdő felek egymás testének vagy a testnek a szabadidős tevékenység során használt tárggyal való ütközése eredményeként kialakuló sérülésveszély fokozottan fennáll.

Kisebb létszámú, 1000 fő alatti rendezvény esetén rendezvénybiztosítás akkor szükséges, ha a rendezvényt kifejezetten betegek vagy időskorúak számára szervezik, illetve jogszabály az esemény, sportesemény jellegére tekintettel azt kötelezően előírja.

Zárt térben tartott, 300-1000 fő közötti létszámú zenés táncos rendezvény esetében egy fő gyalogőrség biztosítása szükséges.

 

Mit (milyen szintet)kell biztosítani? Mi micsoda?

Szervező az esemény jellegétől függően köteles biztosítani a mentésről szóló 5/2006. (II. 7.) EüM rendelet (a továbbiakban: EüMr.) szerinti:

1. gyalogőrséget:

rendezvény egészségügyi biztosításának azon formája, amelynél a rendezvény résztvevőinek egészségügyi biztosítása mentőgépjármű igénybevétele nélkül történik. Egészségügyi ellátás gyalogőrséggel csak épületben vagy kis területre korlátozott szabadtéren szervezett rendezvényen biztosítható, amennyiben a rendezvényen résztvevők száma 1001 főnél kevesebb.

Az ellátást szakképzett szakképzett mentőápoló, mentőtiszt, orvos, mentőorvos, vagy ezek közül több személy együttesen végzi.

 

 2. mozgóőrséget:

rendezvény egészségügyi biztosításának azon formája, amelynél a rendezvény résztvevőinek egészségügyi biztosítása mentőgépjármű(vek) igénybevételével történik.

 

Mozgóőrség típusai:

Mentőkocsi: 1000 Fő-ig. Alap felszerelés, mentőápoló és gépkocsivezető.

Kiemelt mentőkocsi: 1000 Fő-ig. Többlet felszerelés, gépkocsivezető, mentőszakápoló és/vagy mentőtiszt/orvos

Eset-Roham kocsi: 1000 Fő felett. Többlet felszerelés, gépkocsivezető, mentőápoló és mentőtiszt vagy orvos.

Különbség a mentőkocsik felszereltsége és személyzetében van.

 

Források:

  • Emberi Erőforrások Minisztériuma: https://emmi.gov.hu/rendezvenyszervezes
  • Magyar Rendezvényszervezők Szövetsége: https://marendezveny.hu/

Remélem, ez a rendezvénybiztosítás blogbejegyzés hasznos volt az Ön számára.